VI SAMMANSTÄLLER TESTER

Det är precis vad vi gör, kollar vad andra tycker om produkterna. Idén med Test.se är att sammanställa experttesterna från nätet och tidningarna på ett ställe, låta någon av våra redaktörer analysera dem och rekommendera en produkt. Sidorna uppdateras löpande allt eftersom nya produkter och tester publiceras. Läs mer om oss





Danalock V3 Scandi smart lås – Tester och recensioner

Här kan du läsa mer om Danalock V3 Scandi smart lås som är vald till testvinnare baserat på 3 källor.

Bästa enkla
Danalock Danalock V3 Scandi - Test
Danalock
Danalock V3 Scandi
Danalock Danalock V3 Scandi - Test
Bästa enkla
Danalock
Danalock V3 Scandi
Ett lås som gör din dörr smart genom ett uppkopplat låsvred.
Tester och recensioner Egenskaper
Kan öppnas med mobiltelefon (kod som tillbehör).
Hög säkerhetsklass.
Batteridrivet.
Har gäståtkomst.
Enkel att installera.
Kan även öppnas med nyckel.
Passar de flesta skandinaviska dörrar.

Danalock är ett danskt företag som grundades av Hans Overgaard och hans pappa Henning Overgaard och de gör både stilrena och plånboksvänliga lås.

Danalock V3 Z-wave är ett digitalt dörrlås som finns i flera olika modeller med liknande egenskaper. Låset monteras på insidan av dörren och ersätter på så sätt ditt låsvred. Låset känner av när din mobiltelefon är i närheten och låser upp dörren automatiskt. Du kan även ge gäster tillfällig åtkomst över sms eller e-post. Vill du hellre öppna med befintliga nycklar så går det också. Låset håller en hög säkerhet och har godkänts av företag som Apple, Amazon och Google.

Även om det här smarta låset är större än ett vanligt vred har det en snygg design med ett aluminiumhölje och en led-belysning som lyses upp vid användning. Låset drivs av 4x CR123A-batterier som har en batteritid på upp till ett år och varnar vid låg nivå. Låset är kompatibelt med iPhone och Android och är universalt vilket gör att det passar de flesta skandinaviska dörrar. Montering och installation går på bara fem minuter eftersom varken handtaget eller låskistan behöver bytas ut. Vissa upplever att låsets motor låter lite högljutt, men då missar du inte heller när dörren låses upp. Danalock V3 finns i modellerna Bluetooth, Bluetooth & Zigbee, Bluetooth & Z-wave och HomeKit.

  • Butiker & priser
Priser visas i samarbete med Prisjakt

I lager