VI SAMMANSTÄLLER TESTER

Det är precis vad vi gör, kollar vad andra tycker om produkterna. Idén med Test.se är att sammanställa experttesterna från nätet och tidningarna på ett ställe, låta någon av våra redaktörer analysera dem och rekommendera en produkt. Sidorna uppdateras löpande allt eftersom nya produkter och tester publiceras. Läs mer om oss





Electrolux Refine 700 E7HS1-4MN steamer – Tester och recensioner

Här kan du läsa mer om Electrolux Refine 700 E7HS1-4MN steamer som är vald till testvinnare.

Bästa prisvärda
Electrolux Electrolux Refine 700 E7HS1-4MN - Test
Electrolux
Electrolux Refine 700 E7HS1-4MN
Electrolux Electrolux Refine 700 E7HS1-4MN - Test
Bästa prisvärda
Electrolux
Electrolux Refine 700 E7HS1-4MN
Steamer som trollar bort både veck och bakterier på plagg direkt på galgen.
Tester och recensioner Egenskaper
Effekt: 1400 watt.
Volym på vattentank: 100 ml.
Sladdlängd: 3 meter.
Varm på 20 sekunder.
Vikt: 780 gram.
Antidropp-funktion.
Keramisk glissium-stryksula.
Flera olika munstycken ingår.
Skonsam mot tyger.

Electrolux är ett svenskt företag som grundades 1919 och som har ett brett utbud av diskmaskiner, tvättmaskiner, spisar, kylskåp, dammsugare, AC och steamers.

Electrolux Refine 700 E7HS1-4MN är en handhållen steamer som vi valt ut till en av våra testvinnare. Den kommer med flera munstycken och är redo att användas efter bara några sekunder.

När Aftonbladet testade fem olika steamers kom denna på första plats med betyget 5 av 5. De beskriver den som riktigt bra och lyfter särskilt fram den smarta låsfunktionen som gör att du inte behöver hålla in knappen hela tiden. Munstycket har flera små hål som gör att ångan sprider sig jämnt och sladden är extra lång. Dock upplevde dem att den blir väldigt varm och att det tar tid innan den svalnar.

Med den här steamern tar du med hjälp av ånga bort veck och skrynklor på dina plagg. Du stryker vertikalt vilket gör att du kan använda den på skjortor och tröjor på galge eller till exempel hängande gardiner. Den fräschar också upp och tar bort bakterier ­– perfekt för dig som vill ge kläderna nytt liv mellan tvättarna.

Den keramisk glissium-stryksulan ger mycket ånga och är skonsam mot plaggen. Tack vare ett droppstoppsystem behöver du inte oroa dig för att få fläckar på ömtåliga tyger.

Steamern har en hög effekt på 1400 watt, en löstagbar vattenbehållare på 100 milliliter och en ånga på upp till 20 gram per minut. En indikator visar när den är redo att användas. Sladden är på tre meter och kan röras i 360 grader.

  • Butiker & priser

I lager