VI SAMMANSTÄLLER TESTER

Det är precis vad vi gör, kollar vad andra tycker om produkterna. Idén med Test.se är att sammanställa experttesterna från nätet och tidningarna på ett ställe, låta någon av våra redaktörer analysera dem och rekommendera en produkt. Sidorna uppdateras löpande allt eftersom nya produkter och tester publiceras. Läs mer om oss





Ändrad 16 Juni 2026
Så väljer vi vinnare

Så väljer vi vinnare

Test.se har en lång historia av att utse testvinnare i en mängd olika produktkategorier – men hur väljer vi egentligen ut de bästa produkterna?

I första hand är våra testvinnare produkter som har fått topplaceringar i jämförande tester hos välkända aktörer. Vi lägger mycket tid på efterforskning för att kunna presentera ett så pålitligt och korrekt resultat som möjligt. När urvalet görs lägger vi även stor vikt vid produktrecensioner, både från experter och konsumenter.

Ibland stöter vi dock på produktkategorier där det saknas både tester och recensioner. Detta kan antingen bero på att produkten i fråga är ny på marknaden, eller att produktkategorin är ovanligt begränsad. I dessa fall väljer vi att presentera produkter från välkända och etablerade varumärken inom respektive segment.

MSR Elixir 3 tält – Tester och recensioner

Här kan du läsa mer om MSR Elixir 3 tält som är vald till testvinnare baserat på 3 källor.

Bra val
MSR MSR Elixir 3 - Test
MSR
MSR Elixir 3
MSR MSR Elixir 3 - Test
Bra val
MSR
MSR Elixir 3
Prisvärt och högkvalitativt tält från proffsen på MSR.
Tester och recensioner Egenskaper
Typ av tält: Kupoltält, 3-säsong.
Antal platser: 3 personer.
Vikt: 3240 gram.
Vattenpelare på ytterduk: 1500 mm.
Vattenpelare på golv: 3000 mm.

MSR står för Mountain Safety Research och är ett varumärke som tillverkar äventyrsutrustning med fokus på säkerhet, funktion och kvalitet. Företaget grundades i Seattle 1969 av ingenjören och bergsklättraren Larry Penberthy.

MSR Elixir 3 är ett kupoltält för tre personer som både är prisvärt och av hög kvalitet. Detta självstagande tält är mångsidigt och passar både för camping och backpacking. Det är fristående och lätt att montera med två stora dörrar och två absider som ger gott om plats för packning och utrustning. Dubbla stänger som korsar varandra ger branta väggar och en hög takhöjd.

Ett innertältstyg kombineras med ett kraftigt yttertältstyg och ger bra ventilation, värme och skydd. Det medföljande förstärkningsgolvet gör att du kan sätta upp det på flera sätt. Tältets ytterduk har en vattenpelare på 1500 millimeter och golvet har en vattenpelare på 3000 millimeter.

  • Butiker & priser
Priser visas i samarbete med Prisjakt

I lager