VI SAMMANSTÄLLER TESTER

Det är precis vad vi gör, kollar vad andra tycker om produkterna. Idén med Test.se är att sammanställa experttesterna från nätet och tidningarna på ett ställe, låta någon av våra redaktörer analysera dem och rekommendera en produkt. Sidorna uppdateras löpande allt eftersom nya produkter och tester publiceras. Läs mer om oss





Ändrad 10 Mars 2026
Så väljer vi vinnare

Så väljer vi vinnare

Test.se har en lång historia av att utse testvinnare i en mängd olika produktkategorier – men hur väljer vi egentligen ut de bästa produkterna?

I första hand är våra testvinnare produkter som har fått topplaceringar i jämförande tester hos välkända aktörer. Vi lägger mycket tid på efterforskning för att kunna presentera ett så pålitligt och korrekt resultat som möjligt. När urvalet görs lägger vi även stor vikt vid produktrecensioner, både från experter och konsumenter.

Ibland stöter vi dock på produktkategorier där det saknas både tester och recensioner. Detta kan antingen bero på att produkten i fråga är ny på marknaden, eller att produktkategorin är ovanligt begränsad. I dessa fall väljer vi att presentera produkter från välkända och etablerade varumärken inom respektive segment.

Maybelline New York Fit Me Luminous + Smooth Primer 30 ml – Tester och recensioner

Här kan du läsa mer om Maybelline New York Fit Me Luminous + Smooth Primer 30 ml som är vald till testvinnare.

Bästa budget
Maybelline New York Maybelline New York Fit Me Luminous + Smooth Primer 30 ml - Test
Maybelline New York
Maybelline New York Fit Me Luminous + Smooth Primer 30 ml
Maybelline New York Maybelline New York Fit Me Luminous + Smooth Primer 30 ml - Test
Bästa budget
Maybelline New York
Maybelline New York Fit Me Luminous + Smooth Primer 30 ml
Prisvärd primer som återfuktar och ger ett strålande resultat.
Tester och recensioner
Femte plats på test hos Damernas Värld 2024.
Andra plats på test hos Metro Mode 2023
Egenskaper
Högt kundbetyg hos Lyko.
Volym: 30 ml.
Ger en fin finish.
Återfuktar huden hela dagen.
Med SPF20.
För normal till torr hud.
Det här är en äldre testvinnare

Maybelline är ett välkänt och prisvärt skönhetsmärke som grundades i New York redan 1914. De tar de senaste trenderna från catwalken till sidewalken och gör produkter med avancerade formulas och texturer i de trendigaste nyanserna. De uppmuntrar kvinnor att göra avtryck och våga visa sin egen personliga stil.

Vill du ha en lite mer prisvärd primer att ha som bas till ditt smink rekommenderar vi Maybelline Fit me luminous + smooth primer. Den får ditt smink att sitta bättre.

När Metro Mode listade marknadens tio bästa primers kom denna på andra plats och blev budgetfavorit. Hos Damernas Värld kom den på plats 5 av topp 7 och blev bästa för torr hud. Den fick betyget 4,2 av 10 och enligt testet är den lätt att applicera och ger ett fint resultat för en liten peng.

Primern kommer i en svart och lila förpackning på 30 milliliter med skruvkork. Den har en dryg konsistens och smälter fint in i huden. Den ger fukt hela dagen åt torr hud och ett strålande resultat.

Den vita krämen har en formula som innehåller E-vitamin. Dessutom SPF20 som skyddar mot solens farliga strålar. Passar dig med normal till torr hud.

  • Butiker & priser

I lager